VAJİNİSMUS

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus cinsel birleşme sırasında vajinayı çevrelen kaslarda istemsiz şekilde ortaya çıkan kasılmalar ve şiddetli acı nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ağrılı olarak gerçekleşmesi durumudur. Burada en önemli nokta bu kasılmaların istemsiz bir şekilde gerçekleşmesidir. Bu kasılmalarla birlikte sıklıkla cinsel ilişkinin gerçekleşemeyeceği inancı, cinsel birleşmenin acı vereceği inancı ve aşırı bir korku sürece eşlik ederek cinsel birleşmeyi olanaksız kılmaktadır. Nadiren de olsa cinsel birleşme olmakta ancak kasılmalar nedeniyle bu cinsel birleşme ağrılı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Tüm cinsel işlev bozukluklarda olduğu gibi vajinismus da muhafazakar toplumlarda ya da cinselliğin tabu olarak görüldüğü kültürlerde diğerlerine oranla daha fazla görülmektedir. Ülkemizde kadınlar cinsel bozukluklar açısından en sık vajinismus şikayetiyle kliniklere başvurmaktadır. Vajinismus genellikle ilk cinsel birleşmenin denendiği anda ortaya çıksa da nadiren doğum, kürtaj ya da zorlu jinekolojik müdaheleler sonrası ortaya çıkabilir. Vajinismusun ilk cinsel birleşme denemesinde ortaya çıkması kişilerin vajinismusu bekaretle başka bir deyişle kızlık zarıyla ilişkilendirmelerine neden olmaktadır. Vajinismus yaşayan bazı kadınlar cinsel birleşmenin olamayışını kızlık zarının kalınlığı ya da eşlerinin penis özellikleriyle ilişkilendirirler. Bu hatalı ilişkilendirmeler ülkemizde formel cinsel eğitim verilmemesi ve kadının kendi cinselliği hakkında sınırlı ya da hiç bilgi sahibi olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle her cinsel terapi sürecinde mutlaka cinselliğin fizyolojisi hakkında bilgilendirici çalışmalar yapılır ve mutlaka ev ödevleri verilir.

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler uzunca bir müddet sorunun kendiliğinden geçmesini beklemek gibi bir hata yapma eğilimdedirler. Bazı durumlarda çiftler beklemek yerine problemi kendi yöntemlerini deneyerek çözmeye çalışırlar. Alkol almak, psikotrop ilaç kullanmak, lokal anestezik ilaçlar kullanmak, cinsel içerikli filmler izlemek ve kayganlaştırıcı jeller kullanarak zorla cinsel ilişki denemesinde bulunmak çiftlerin en sık kullandığı yöntemlerdir. Fakat bu ve benzeri yöntemler sorunu çözmediği gibi kişilerin sorunu çözememiş olmaktan kaynaklı anksiyetelerini ve problemin çözümsüz olduğu yönündeki hatalı inanışlarını da pekiştirmektedir.

 


Vajinismusun herhangi bir ilaç ya da cerrahi bir operasyonla tedavisi mümkün değildir. Vajinismus yalnızca cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış terapistler tarafından yapılan cinsel terapilerle düzelebilir. 


 

Vajinismus için Cinsel Terapi Süreci

Her terapi gibi cinsel terapi de detaylı öykü alımı ile başlar. Terapistiniz her ikinizi de tanımak ve problemin farklı açılarını inceleyebilmek için size muhtemelen yarı yapılandırılmış mülakat soruları soracaktır. Detaylı öykü alınımın ardından terapistiniz vajinismus ve cinsel terapi teknikleri, seans süreleri ve seans sıklığı gibi konularda sizi bilgilendirecek ve terapi sürecinde sizin ve terapistinizin sorumluluklarını açıklayan danışan-terapist kontratı üzerinde uzlaşmanızı isteyecektir.

Sonraki aşamalarda terapistiniz cinsel terapiler başlıklı yazıda detaylıca anlatılan hazırlayıcı, başlatıcı ve sürdürücü etkenler üzerinde çalışarak cinsellikle ilgili bilişlerinizi ve varsa cinsel mitlerinizi değiştirecek özel terapi teknikleri kullanarak problemin çözümü için size yol gösterecektir.  Ayrıca terapistiniz her seans başında bir önceki hafta ev ödevi olarak verilen egzersizleri inceleyecek ve sonraki hafta bireysel ya da çift olarak yapacağınız egzersizleri size açıklayarak seansı sonlandıracaktır. Sürecin başarılı olması hem terapistinizin yetkinliklerine hem de size bağlıdır. Ev ödevlerini yapmakta isteksiz, seansları düzenli takip etmeyen çiftlerle sorunun çözülme süresi uzamaktadır. Her şeyin yolunda gittiği durumda terapi 6 -8 seansta bazen daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

Her ne kadar sorun kadına ait gibi görülse de çiftin birlikte yaşadığı ve yine birlikte çözeceği bir sorun olması nedeniyle cinsel terapi seanslarına çiftlerin birlikte katılması beklenmektedir. Özellikle terapi boyunca uygulanacak yasakların ya da birlikte yapılacak ev ödevlerinin öneminin anlaşılması için çiftlerin seanslara birlikte gelmesi çok önemlidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.