Oyun Terapisi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Oyun Terapisi Nedir? Neden Oyun Terapisi

Büyüme sürecindeki çocukların sorunları genellikle, yetişkinler tarafından yeterince yaşamlarının anlaşılamıyor olması, uygularına etkili bir şekilde cevap verilememiş olması ya da iletişim kurma biçimlerinin yetersiz kalmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklarla sözlü iletişim kurma çabaları, çocukların sözlü iletişim için gerekli özelleşmiş tüm yeteneklere sahip olduğu varsayımına dayanmaktadır ve bu çoğu zaman çocuklarla çalışmayı sınırlandırmaktadır.

Oyun ise duyguları ifade etmek, ilişkileri keşfetmek, tecrübeleri anlatmak, dilekleri ortaya koymak ve kendini tatmin etmek için bir araçtır. Çocukların yaşadığı sorunlar, yetişkinlerin yaşadığı sorunlardan pek farklı değildir fakat iletişim için kullandıkları yol çok farklıdır. Çocukların dil gelişimi, bilişsel gelişimlerinin gerisinde kaldığından, hayatlarında neler olup bittiğini oyunları aracılığıyla iletirler. Oyun terapide kullanılan oyuncaklar çocukların sözcükleri, oyun ise çocukların dilsel aktivitesidir. Oyun terapisinde, oyunun sembolik işlevi o kadar önemlidir ki, çocuklara iç dünyalarını ifade etme imkanı sağlar. Duygusal anlamda yaşadıkları önemli deneyimleri, oyuncakların sağladığı sembolik temsil yoluyla daha konforlu ve güvenli bir şekilde ifade edilebilirler. Oyuncakların kullanılması, çocukların kaygı, korku, fantezi ve suçluluk duygusunu insanlara değil nesnelere aktarmasına olanak tanır. Oyun sırasında çocuklar, yaşadıkları travmatik duygulardan ya da tepkilerden kendilerini oyun aracılığıyla korurlar.

Oyun terapisi, çocukların normal iletişimsel ve öğrenme süreçlerine dayanarak yapılandırılmış, kuramsal temelli bir yaklaşımdır. Oyunda var olan iyileştirici güçler pek çok açıdan kullanılır. Terapistler  çocukların sözlü bir dile sahip olmadığı ya da henüz duygu ve düşüncelerini sözlü olarak ifade edemedikleri dönemde, onları rahatsız eden şeyleri ifade etmelerine yardımcı olmak için oyun terapisini kullanırlar. Terapistler oyun yoluyla, çocukların duygusal veya sosyal beceri eksiklikleri olduğunda daha uygun davranışları öğrenmesine yardımcı olabilir. Oyun terapisi seanslarında terapist ve çocuk arasında gelişen olumlu ilişki, iyileşme için gerekli olan olumlu duygusal deneyimi sağlayabilir. Oyun terapisi, çocuğun iç çatışmalarının veya işlevsiz düşüncelerinin farkına varılarak çözülmesi ya da iç görü sağlanması için kullanılabilir. Oyun terapisi çocukların kendi problemlerini çözmesine yardımcı olması bakımından normal oyundan farklıdır. Oyun terapisi, çocukların kendileri ve çevrelerindeki dünyadaki ilişkileri hakkında doğal olarak öğrenmeleri üzerine kurulmuştur. Oyun terapisi yoluyla çocuklar diğerleriyle iletişim kurmak, duygularını ifade etmek, davranışlarını değiştirmek ve problemleri çözmek için çeşitli yollar öğrenirler. Oyun, çocuklara sorunları açısından güvenli bir psikolojik mesafe sağlar ve gelişimlerine uygun düşünce ve duyguların ifadesine izin verir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.