Grup Terapisi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Grup Terapisi Nedir?

Grup terapisi, bir ya da iki terapist eşliğinde, grup terapisine katılan kişilerin (5-10 kişi) yüz yüze görüştükleri ve kendilerini rahatsız eden şeyler hakkında konuştukları bir terapi biçimi olarak tanımlanabilir. Grup terapisinde üyeler, diğer grup üyelerinin söyledikleri ya da yaptıkları hakkında kendi fikirlerini ve duygularını ifade ederek birbirlerine geri bildirimde bulunurlar. Grup üyeleri arasındaki bu etkileşim, grup üyelerine diğer insanlarla etkileşim biçimleri hakkında daha fazla bilgi sunarak kişilerin yeni davranış biçimleri denemelerine fırsat tanır. Grup terapisini etkili kılan en önemli unsurlardan biri kapalı ve güven temelli bir sistem sunmasıdır. Grup oturumları gizlidir ve grupta konuşulan hiç bir konu grup dışında gündeme getirilemez. Grup terapisinde ilk bir kaç seans genellikle güvenin sağlanmasına odaklanılır. Bu süre zarfında üyeler, samimi ve dürüstçe konuşmalarını sağlayan bir güven düzeyi kurmaya çalışırlar.

Grup terapisi neden işe yarar?

İnsanlar bir gruba girdikleri ve diğer grup üyeleriyle özgürce etkileşim içinde oldukları zaman genellikle onları grup terapisine getiren zorluklarını yeniden yaşarlar. Yetenekli bir grup terapistinin yönlendirmeleri doğrultusunda grup kişiye aradığı desteği ve alternatif seçenekleri sunabilir ya da nazikçe kişiyle sorunları hakkında yüzleşebilir. Böylece kişi zoruluklarının üstesinden gelebilir, alternatif davranışlar öğrenebilir, yeni sosyal teknikleri geliştirebilir ve insanlarla ilişki kurma yolları hakkında yeni yollar keşfedebilir.

Pek çok insan kendi sorunlarının benzersiz olduğuna ve diğer insanlardan daha çok acı çektiklerine inanma eğilimdedir. Grup terapisinde benzer sorunlara sahip kişiler bir arada olduğundan grup terapisi boyunca insanlar yalnız olmadıklarını öğrenirler ve birbirlerine güven duymaya başladıklarında birbirlerine yardım etmeye çalışırlar.

Grup terapisinin pek çok faydasından bazıları şunlardır:

  • Sorunları kişiler arası bağlamda keşfetmek, gerçek yaşamı daha doğru bir şekilde yansıtmaktadır.
  • Grup terapisi, kendinizin ve başkalarının kişilerarası becerilerini gözlemleme ve yansıtma fırsatı sağlar.
  • Grup terapisi hem aktif katılım, hem de gözlem yoluyla yararlanma fırsatı sağlar
  • Grup terapisi, kişinin hayatını etkileyen konular, endişeler, ve sorunlar hakkında anında bilgi vermek ve anında geri bildirim almak için bir fırsat sunar.
  • Grup terapisi üyeleri konuşulanların gizli kaldığı bir ortamda hem kişisel sorunları üzerinde çalışarak hem de başkalarına yardım ederek kendileri için faydalı olurlar.

Başarılı bir grup terapisi sonrası kişiler sıklıkla;

• Destek ve bağlılık hislerinin arttığını

• Kendi kendini eleştirme ve kendiyle ilgili negatif algılarında azalma

• Yetenekleri ve yapabilecekleri hakkında kendilerinden daha umutlu

• Sorunlara çözüm bulma becerisinde gelişme

• Duyguları tanımada ve kendini ifade etmede daha az zorluk yaşama

• Kendine ve sezgilerine olan güveninde artma

• Problemlerin olası çözümleri denemek için daha gönüllü olma gibi gelişmeler gösterirler.

Grup terapisinde ne hakkında konuşacağım?

Öcelikle sizi grup terapisine götüren şey hakkında konuşun. Grup üyelerine sizi neyin rahatsız ettiğini söyleyin. Desteğe ihtiyacınız varsa, gruba bildirin. Yüzleşmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, onlara bunu da bildirin. İnsanlara onlardan ne beklediğinizi söylemek önemlidir.

Açıklanamayan duygular, insanların zorluklarla karşılaşmasının önemli bir nedenidir. Duygularınızı açığa çıkarma (kişisel açıklama) grup terapisinin önemli bir parçasıdır ve ne kadar yardım edileceğini etkiler. Uygun açıklamalar doğrudan mevcut zorluklarınızla ilgilidir. Kendiniz hakkında ne kadar çok konuştuğunuz, ne kadar rahat olduğunuza bağlıdır. Neyin yararlı olabileceği veya olmayacağı konusunda sorularınız varsa, her zaman gruba sorabilirsiniz.

Grup Terapisi ile ilgili yaygın yanlış algılamalar:

  1. En derin düşüncelerimi, duygularımı ve sırlarımı gruba söylemeye zorlanacağım.”

Gruba neyi, ne zaman ve ne kadar paylaşacağınız sizin kontrolünüzdedir. Pek çok kişi, kendilerini rahatsız eden şeyleri paylaşacak kadar güvende olduğunda, grup tarafından aradığı desteği ya da kabul edilmeyi bulur. Açıklamaya henüz hazır olmadığınızı düşündüğünüz içerikleri paylaşmadan yalnızca  diğerlerini dinleyerek ve söylediklerinin sizin için nasıl geçerli olabileceğini düşünerek de hem kendinize hem grup üyelerine yardımcı olabilirsiniz.

2. “Grup terapisi bireysel terapiden daha uzun sürer çünkü zamanımı başkalarıyla paylaşmak zorunda kalacağım.

Aslında grup terapisi iki nedenden dolayı bireysel terapiden daha etkilidir. İlk olarak, çok az şey söylediğiniz ama başkalarını dikkatle dinlediğiniz seanslarda bile gruptan yararlanabilirsiniz. Diğer grup üyeleriyle çok fazla ortak yönünüz olduğunuzu göreceksiniz ve bir endişe ya da sorun üzerinde çalıştıklarında kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İkincisi, grup üyeleri çoğunlukla sizin yaşadıklarınızla bağlantılı olan ancak henüz farkında olmadığınız konuları ortaya çıkarır.

3. “Grup liderlerinin ve diğer grup üyeleri tarafından sözlü saldırıya uğrayacağım”.

Grup üyelerinin güvende hissetmeleri çok önemlidir. Grup liderleri, güvenli bir ortam geliştirmeye yardım etmek için orada bulunurlar. Geri bildirimlerin duyulması genellikle zordur. Grup üyeleri birbirlerine güvenmeye ve kabul etmeye başladığında, geribildirim ve hatta çatışma en iyi arkadaşınızdan geliyormuşçasına olumlu kabul edilir. Grup terapisinin faydalarından biri, destekleyici bir çevrede başkalarından geribildirim alma fırsatıdır. Kendinize ya da başkalarına zarar verecek şekilde nasıl davrandığınızı nazikçe gösterecek arkadaşlar bulmak nadirdir, ancak bu kesinlikle grubun sunabileceği şeydir.

4. “Grup terapisi ikinci en iyi terapidir – ilki bireysel terapidir”

Grup terapisi size tavsiye ediliyorsa, bunun tek nedeni terapistinizin yaşadığınız sorunları çözmek için en iyi yolun bu olduğuna inanıyor olmasıdır. Kişiler grup terapisine terapistlerinin bireysel terapi için zamanı olmadığı ya da zamandan tasarruf etmek istedikleri için yönlendirildiklerini düşünseler de bu doğru değildir. Neden grup terapisi önerildiğini terapistinizle tartışabilirsiniz.

5. “Ben genel olarak insanlarla konuşmakta çok zorlanıyorum, asla bir grubun parçası olamam”

Pek çok kişi bir grup önünde konuşmaktan endişe duyar. Neredeyse istisnasız olarak, birkaç seans içinde insanlar grupta konuşmaya başlarlar. Grup üyeleri, grupta yeni olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırladıklarından grupta konuşmaya başlamanız için büyük olasılıkla çok fazla destek sağlarlar.

Son Olarak;

Grup terapisinin etkili olması için, aşağıdakilere kurallara bağlı kalmanız önemlidir:

1. Bir seansa katılamayacaksanız, lütfen grubun liderlerinden birine bildirin.

2. Grup toplantı saatleri grup liderleri tarafından belirlenir ve bunlara uymanız beklenir

3. Bir duyguya sahip olmak ve üzerinde hareket etmek iki farklı amaca sahiptir. Duygularınızı (kendilik veya başkaları üzerinde) harekete geçirmek kabul edilemez. Kendimize ve başkalarına en çok saygı duyduğumuz yol, duygular yaşamak ve kendimiz hakkında konuşmalarına izin vermektir.

4. Grupta olma nedenleriniz hakkında konuşmak sizin sorumluluğunuzdadır.

5. Grup oturumları gizlidir. Üyeler ve liderler, etik ve yasal olarak, seansların içeriğini grubun üyelerinin kimliklerini deşifre edecek şekilde paylaşmamakla yükümlüdürler.

6. Gruba devam etmemeye karar verirseniz vedalaşmak için gruba gelmeniz beklenir.

7. Grup üyelerinin grup dışındaki etkileşimleri, grup içindeki ilişkileri etkileyebilir. Bu nedenle, üyelerin grup dışı etkileşi içinde olması durumunda bu konunun grupta tartışılması beklenir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.