Aile Terapisi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Aile Terapisi / Aile Danışmanlığı

Aile Terapisine Giriş

Aile terapisi -bazen aile odaklı terapi veya aile sistemleri terapisi olarak da adlandırılır- aile bireyleri arasındaki ilişkileri değiştirerek kişilerin mevcut sorunlarını çözmeye başlamalarına yardımcı olan bir psikoterapi türüdür.

Aile terapisi, aile üyelerinin birbirlerine yardımcı olmaları için yapıcı yollar bulmalarını sağlar. Bu nedenle aile terapisinden çok çeşitli durumlarda yararlanılabilir. Aile terapisi yetişkin ve çocuklarda davranış ve duygudurum bozuklukları, yeme bozuklukları, uyuşturucu kullanımı ve psikiyatrik rahatsızlıklar ile ilişkilerinde sorunlar yaşayan çiftler için faydalı olabilir. Aile terapisi yaşam boyu faydalıdır ve özellikle depresyon gibi uzun vadeli hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Aile terapisinde genellikle aile bireylerinin birlikte katıldığı grup seansları şeklinde yürütülür ancak terapist gerek gördüğünde aile üyeleriyle bireysel seanslar da yapabilir, terapi sürecine faydası olacağını düşündüğü diğer aile bireylerini terapiye davet edebilir.  Nadiren de olsa aile terapisi kişinin sosyal çevresini de (yakın sosyal ilişki ağındaki kişileri) kapsayabilir.

Aile Terapisi Nedir?

Aile terapisi veya aile danışmanlığı, bir ailenin sağlığını ve işlevselliğini etkileyen belirli sorunlara cevap vermek üzere tasarlanmış bir tedavi biçimidir. Ailenin zor bir dönem geçirmesi (örneğin; ekonomik krizler, sosyal zorluklar), önemli bir geçiş dönemi ya da kriz yaşanması (örneğin; boşanma, başka bir şehre taşınma) ve aile üyelerinde zihinsel ya da davranışsal sorunları olan bir aileye yardım etmek için aile terapisi kullanılabilir.

Aile terapisi bireylerin sorunlarını daha büyük birim bağlamında görür: “AİLE”. Bu terapi türündeki varsayım, grupların dinamiklerini anlamadan problemlerin başarıyla çözülmeyeceğidir. Terapist için bir ailenin genel yapısını ve işleyişini bilmek, bireyin sorunlarının nasıl oluştuğunu, kişinin ailenin diğer üyeleri tarafından desteklenip desteklenmediğini ve aile bireylerinin kişiye olan tutumlarından kişinin etkilenip etkilenmediğini anlamasına yardımcı olur.

Aile terapisti, bilişsel terapi, davranış terapisi, kişilerarası terapi veya diğer bireysel terapi yöntemlerinden gelen teknikleri ve egzersizleri kullanabilir. Tüm terapi türlerinde olduğu gibi, kullanılan teknikler danışanın veya danışanların sunduğu problemlere bağlı olarak belirlenir.  Aile terapisinde veya danışmanlığında kullanılan “aile” teriminin mutlaka kan bağıyla bağlı kimseler anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Bu bağlamda “aile”, “kişinin yaşamında uzun vadeli destekleyici bir rol oynayan tüm bireyler” anlamında kullanılmaktadır.

Aile terapisi hızlı ve kolay bir çözüm değildir ve etkin bir şekilde çalışmak için zaman ve emek gerektirir. Aile terapisine başlayan aileler, seanslarda öğrendikleri yeni beceri ve teknikleri uygulamaya koyacakları ev ödevlerinin önemini kavramalı ve ödevleri yerine getirmelidirler. Seans sayısı varolan sorun ve aile dinamiklerine bağlı olarak önemli ölçüde değişmekle birlikte 6-20 seans arasında değişebilir. Seanslara genellikle ailenin çeşitli üyeleri katılır ve bu sayede terapist aileyi doğru bir şekilde değerlendirerek varsa üyeler arasındaki soruna doğrudan çözüm sunulmasını sağlayabilir.

Aile Terapisi Hangi Sorunlara Çözüm Sunar?

Aile terapisinin kullanıldığı pek çok alan bulunmakla birlikte uzun süren duygu durum bozuklukları başta olmak üzere tanılanmış tüm psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılabilir. Özellikle, kronik-ağır ruhsal bozukluğu olan bireylere sahip ailelerde, aile terapisi hem ruhsal bozukluğa sahip bireyin tedavi sürecinin doğru şekilde ilerlemesini hem de diğer aile üyelerinin sıklıkla karşı karşıya kaldıkları aşırı stres, çaresizlik, öfke gibi olumsuz duygularla başa çıkmalarına yardımcı olacak, yeni bilişsel ve davranışsal mekanizmalar geliştirmelerine katkı sağlar.

Çocuklarda ve ergenlerde ortaya çıkan davranışsal ya da duygusal sorunlar, bir aile terapistini ziyaret etmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Bir çocuğun sorunları elbette sadece ona ait değildir; bu sorunlar genellikle aile bağlamıyla doğrudan ilişkilidir ve aile bağlamında ele alınması gerekir.

Kısaca aile terapisi; davranım bozuklukları, madde bağımlılığı, yeme bozuklukları, dikkat eksikliği /hiperaktivite bozukluğu gibi sıklıkla çocukluk ve ergenlik döneminde görülen bozukluklarda; psikotik bozukluklar (şizofreni dahil), duygudurum bozuklukları (depresyon ve bipolar bozukluk dahil), madde bağımlılığı, yeme bozuklukları, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk gibi sıklıkla yetişkinlik döneminde görülen bozukluklarda oldukça faydalıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.